Domovská stránka

Blog

Omietka: ako si vybrať a ktorú kúpiť

Omietka: ako si vybrať a ktorú kúpiť

user

Svitlana Bortnyk

blog photo

Omietka je obľúbený stavebný materiál, ktorý sa používa na vnútorné a vonkajšie úpravy stien, stropov, stĺpov a iných povrchov. Nanáša sa vždy vo forme elastického roztoku, ktorý po vytvrdnutí vytvára pevný, rovný povrch. V závislosti od zloženia môže byť jeho povrch hladký alebo drsný. Aj počas dokončovacích prác je možné dodať mu štruktúru.

V súčasnosti existuje niekoľko druhov omietok podľa typu použitia a zloženia, takže výber sa uskutočňuje s ohľadom na úlohy na konkrétnom mieste, na základe vlastností uvažovaných zmesí.

Hlavné účely aplikácie omietky

Omietkové zmesi sa v stavebníctve používajú už dlho. Ak sa však predtým používali len na vyrovnávanie stien a stropov, dnes sa ich sféra rozšírila na dekoratívne úpravy.

Existujú tri hlavné účely: ochranno-konštrukčný, sanitárny a dekoratívny. Omietnutý povrch spoľahlivo chráni pred škodlivými účinkami vlhkosti, vysokou odolnosťou proti prestupu tepla, výrazne znižuje aj zvukovú priepustnosť. Sanitárno-hygienickým účelom je získanie hladkého povrchu, ktorý účinne odoláva usadzovaniu prachu a iných nečistôt. Dekoratívna funkcia sa zabezpečuje zlepšením estetických vlastností omietnutej steny.

Druhy omietky

Existujú tri druhy, ktoré sa líšia typom aplikácie: štandardné, štruktúrované a špeciálne. Každá z nich má svoje vlastné vlastnosti a výhody, ktoré zohrávajú kľúčovú úlohu pri riešení určitých úloh. Pozrime sa na ne bližšie:

- Štandardná - určená na vyrovnávanie povrchov stien na vytvorenie ochrannej vrstvy na ďalšie nanášanie tenkovrstvových dekoratívnych povrchových úprav, maľovanie alebo tapetovanie;

- Textúrovaná - používa sa na dekoratívne úpravy interiérov a fasád budov. Po zaschnutí má veľmi efektný vzhľad, môže mať rôznu povrchovú štruktúru a farebnú paletu. Takéto vlastnosti dekoratívnej omietky umožňujú realizovať takmer akýkoľvek dizajn: od chaotických rozvodov až po skutočne kreatívne riešenia v podobe trojrozmerných malieb na stenách;

- Špeciálna - je zmes na riešenie špecifických problémov. Obsahuje ďalšie komponenty, ktoré zabezpečujú splnenie konkrétnej funkcie. Napríklad zmesi na ochranu proti röntgenovému žiareniu s obsahom berytového koncentrátu sa používajú ako omietky na steny výrobných prevádzok, kde sa používajú agresívne chemikálie.

Klasifikácia omietok podľa zloženia

Zvolené zloženie určuje okamžitú kvalitu omietnutého povrchu. Najobľúbenejšie sú cementovo-piesčité, vápenné a sadrové omietky.

- Cementovo-piesočnaté omietky obsahujú dve hlavné zložky: piesok a cement. Ich pomer sa môže líšiť v závislosti od úloh. Hlavnou výhodou povrchovej úpravy omietok na báze cementového piesku je zvýšená pevnosť;

- vápenné - majú dobrý ukazovateľ pružnosti. Zloženie obsahuje vápno, ako aj trochu cementu a piesku. Vzhľadom na relatívne nízku pevnosť sa považujú za omietky na dekoráciu interiérov. Na ňu nemožno položiť ťažké dokončovacie materiály: kameň, keramické obklady atď;

- Sadra - ďalší typ interiérovej omietky. Hodia sa na dokončovacie práce v suchých miestnostiach. Po navlhčení jednoducho opadáva - namáčanie je účinnou metódou jej demontáže. Sadrová zmes sa dobre nanáša, rýchlo tuhne a schne. Po zaschnutí má slušné estetické vlastnosti.

Rozdiel medzi omietkou a tmelom

Omietka a tmel sú úplne odlišné materiály, ktoré majú podobné zloženie, ale líšia sa svojím funkčným účelom.

- Omietka je klasická stavebná zmes určená na vyrovnávanie podláh a stien. Po vyschnutí vytvára pevnú rovnomernú vrstvu, pripravenú na ďalšie dokončovacie práce. Hrúbka nanesenej omietky sa môže pohybovať v rozmedzí 5 - 30 mm;

- Tmel - špeciálny pastovitý materiál určený na odstránenie drobných nerovností na predtým omietnutých povrchoch stien a dreveníc. Hlavnou úlohou je vytvoriť optimálne podmienky na ďalšie dekoratívne úpravy alebo tapetovanie. Hrúbka nanesenej omietky nepresahuje 1-3 mm.

Omietka je založená na hrubozrnných frakciách materiálu, zatiaľ čo tmel je založený na jemnozrnných frakciách. Oba materiály používajú špecialisti spoločnosti W2studio pri vykonávaní väčších a kozmetických opráv v bytoch a domoch.

Akú omietku zvoliť na steny?

Výber optimálnej omietky na steny závisí od individuálnych preferencií majiteľa a od materiálu, z ktorého sú steny vyrobené. Ak si miestnosť vyžaduje vyrovnanie veľkých nerovností betónových dosiek, je najlepšie použiť zmes na pieskovo-cementovom základe. Mala by sa používať aj ako fasádna omietka, pretože je veľmi odolná voči vysokej vlhkosti a prudkým zmenám teploty.

Ak je úlohou dosiahnuť vysoké estetické kvality fasády budovy - vykonajte dokončovacie dekoratívne omietky pre vonkajšie práce, ak v interiéri - pre vnútorné práce. Neodporúčame robiť omietky vlastnými rukami, továrenské zmesi majú lepšiu kvalitu a trvanlivosť.

Aká je najlepšia omietka na strop?

V domoch a bytoch sa stropy dokončujú rôznymi spôsobmi, ale najčastejším riešením je omietka na ďalšie maľovanie. Spravidla sa na strop používa omietka na báze sadry, menej často pieskovo-cementová zmes.

Použitie sadrovej omietky na strope má niekoľko výhod, okrem iného: "nekradne" výšku miestnosti, má výnimočné ekologické vlastnosti, poskytuje vynikajúcu zvukovú izoláciu, umožňuje povrchu stropu "dýchať" a je vhodná do klasických aj moderných interiérov.

Použitie pieskovocementovej zmesi sa odporúča v objektoch, kde sa v budúcnosti budú inštalovať spriahnuté konštrukcie alebo sadrokartónové stropy.

Omietky na výzdobu interiérov

Na vnútornú úpravu priestorov možno použiť rôzne druhy omietok. Pri realizácii rekonštrukcie bytu na kľúč je potrebné zohľadniť vlastnosti uvažovaných zmesí, materiál podkladu (na ktorý sa bude omietka nanášať), ako aj zvolený spôsob aplikácie.

Pri výbere variantu na konečnú úpravu interiéru sa okrem estetických vlastností oplatí venovať pozornosť aj fyzikálnym vlastnostiam kompozície - je dôležité, aby mal povrch dostatočnú paropriepustnosť. Osobitnú pozornosť treba venovať minerálnym, silikátovým, polymérovým a silikónovým dekoratívnym omietkam, ktoré umožňujú realizovať odvážne dizajnové nápady.

Chcete si nechať poradiť s výberom omietky od odborníkov alebo si objednať kvalitnú opravu? Kontaktujte spoločnosť W2studio.

July 12, 2023

Máte nejaké otázky?

Zanechajte požiadavku a my vás budeme kontaktovať!

Ďakujeme!
Náš manažér vás bude čoskoro kontaktovať!
Jejda! Skontrolujte, či sú vyplnené všetky polia!

Keter Construction Company -
poskytovateľ riešení inteligentného bývania

Slovensko

instagramfacebooklinkedinyoutubepinterestpinterest

Österreich

instagramfacebooklinkedinlinkedin

+4210918532065

info@ketercompany.sk

(c) Keter Construction Company s.r.o.
Obchodna 559/37
811 06 Bratislava - mestska cast Stare Mesto
Политика конфиденциальности