Domovská stránka

Blog

Ako si vybrať správnu laminátovú podlahu - 5 tipov

Ako si vybrať správnu laminátovú podlahu - 5 tipov

user

Svitlana Bortnyk

blog photo

Aký druh laminátovej podlahy je lepšie zvoliť - to je otázka, ktorá trápi mnohých ľudí, ktorí plánujú rekonštrukciu. Koniec koncov, správna odpoveď na ňu, vám umožní kúpiť a položiť skutočne kvalitnú podlahu, ktorá bude majiteľovi slúžiť roky, bez toho, aby stratila svoje fyzické a estetické vlastnosti. Čo je však laminátová podlaha?

Laminát (laminované parkety) je technologický materiál na báze dreva určený na pokládku ako podlahová krytina. Skladá sa z niekoľkých vrstiev pokrytých špeciálnou laminátovou vrstvou, ktorá chráni podlahu pred vlhkosťou, opotrebovaním a mechanickým poškodením. S ohľadom na rozmanitosť typov laminátových podláh, vlastnosti posudzovaných materiálov, prevádzkové podmienky a osobné preferencie vám poskytneme 5 tipov, ako si vybrať správny laminát na opravu podlahy, a povieme vám aj veľa ďalších užitočných informácií.

Tip 1. Podložka pod laminát

Nezabudnite použiť špeciálnu podložku pod laminátovú podlahu z korku, penového polystyrénu alebo vzduchovej bublinkovej fólie. Hrúbka podkladu by nemala byť menšia ako 2 - 3 a väčšia ako 5 mm - tým sa odstránia drobné nedokonalosti podkladu a vytvorí sa dokonale rovný povrch na položenie dosky. Okrem odstránenia nerovností slúži podložka ako tlmiaca vrstva medzi podlahou a doskou, má hydroizolačnú funkciu a rozkladá dynamické zaťaženie na celú plochu, čím zabraňuje deštrukcii lamelových zámkov.

Podložka zároveň zaisťuje dodatočnú tepelnú izoláciu a zvukovú izoláciu miestnosti – to znamená, že po rekonštrukcii bytu na kľúč alebo vlastnej inštalácii budete menej počuť od susedov nižšie a znížite aj tepelné straty v miestnosti.

Tip 2. Akú triedu laminátu si vybrať

Moderné laminátové podlahy sa delia na dve hlavné triedy: pre domácnosť a priemyselné podlahy. Každá trieda má svoje vlastné vlastnosti a výhody, ktoré by ste mali zohľadniť pred výberom laminátovej podlahy do vášho bytu. Poďme sa na ne pozrieť bližšie:

  1. Trieda pre domácnosť je lacné riešenie určené na použitie v obytnom prostredí. Má menšiu odolnosť proti opotrebeniu ako priemyselné analógy, priemerná životnosť je 5-7 rokov. Majú označovacie triedy 21, 22 a 23. Laminát pre domácnosť sa používa pri realizácii rozpočtovej rekonštrukcie bytov v Kyjeve ;
  2. Priemyselná trieda – má zvýšenú odolnosť proti opotrebovaniu. Priemerná životnosť takéhoto laminátu je 8-10 rokov. Dostalo označenie triedy 31, 32, 33 a 34. Za hlavné miesto prevádzky sa považujú priestory so strednou a vysokou návštevnosťou: učebne, konferenčné miestnosti, kancelárie a pod. Kvôli zvýšenej odolnosti proti opotrebeniu sa často používajú v obytných priestoroch.

Ak neviete, ktorú triedu laminátu si vybrať, preštudujte si technickú dokumentáciu príslušných modelov alebo sa poraďte s odborníkom. Laminát odporúčame vyberať s rezervou odolnosti proti opotrebeniu aj pri položení v spálni alebo obývačke.

Tip 3. Materiál na výrobu laminátu

Pri výrobe moderných laminátov sa používa viaczložková kompozícia na báze lisovaných drevených vlákien a papiera. Sú impregnované špeciálnymi živicami, ktoré zabezpečujú veľmi vysokú trvanlivosť výrobku, ktorá je mnohonásobne vyššia ako aj u najpevnejších druhov dreva, ako sú dub a jas.

Viacvrstvová štruktúra laminátu vyzerá asi takto:
  1. Spodná stabilizačná vrstva;
  2. Nosná doska;
  3. Dekoratívny papier (film);
  4. Vrchná ochranná vrstva.

Technológia výroby a chemické zloženie 2 navonok rovnakých laminovaných dosiek sa môže výrazne líšiť, preto sa môže líšiť aj ich cena, niekedy 1,5 až 2-krát. Je dôležité vedieť, ako si vybrať laminát na základe kvality, a nielen triedy.

Tip 4. Odolnosť voči vode a ochrana proti vode z laminátu

Vodotesný laminát je jednou z najobľúbenejších alternatív dlaždíc alebo dlaždíc. Spravidla sa používa v kuchyni, kúpeľni, chodbe, ako aj v miestnostiach s pravidelne alebo pravidelne vysokou vlhkosťou. Zvláštnosťou je vylepšený pogumovaný dizajn zámkov, ako aj moderný kompozitný materiál, ktorý chráni povrch dosky pred odštiepením a preniknutím vlhkosti.

Plastová základňa dokonale chráni vnútorné komponenty dosky pred prenikaním vody, zabraňuje jej poškodeniu a deformácii. Ale ani náter odolný voči vlhkosti nemá 100% ochranu – nebezpečnými miestami zostávajú škáry, cez ktoré môže voda pomaly presakovať do podkladu, kde bude mať deštruktívny účinok na celú dosku. Preto v kuchyni, kúpeľniach a iných miestnostiach s vysokou vlhkosťou používajte laminát odolný proti vlhkosti, ale ak sa voda dostane na podlahu, musí sa čo najrýchlejšie odstrániť.

Tip 5. Korelácia farby a farebného charakteru laminátu s dizajnovým riešením miestnosti

Farebná schéma laminátu priamo ovplyvňuje, či bude interiér miestnosti harmonický. Okrem triedy materiálu, jeho odolnosti proti opotrebovaniu, ako aj priepustnosti vlhkosti , osobitná pozornosť by sa mala venovať farbe a charakteru dosky. Ak sú steny neutrálnych farieb, môžete vytvoriť akcent sýtou farbou podlahy.

Dôležitý tip! Ak je miestnosť vyzdobená v studených farbách, nepoužívajte kontrastné riešenia, vyberte si dosku so studeným tónom.

  • Neutrálne riešenia - buk, breza, borovica;
  • Kontrastné tóny – červená, jelša, hruška, čerešňa;
  • Svetlé farby – bielený dub, javor, šedá;
  • Tmavé farby – wenge (rôzne odtiene).

Farby odporúčame vyberať v súlade s dizajnom interiéru realizovaného v konkrétnej miestnosti. Najlepšou možnosťou je objednať si dizajn interiéru bytu od profesionálov. Po konzultácii s odborníkom vždy dostanete odpoveď, akú farbu laminátu si vybrať do konkrétnej miestnosti.

September 6, 2023

Máte nejaké otázky?

Zanechajte požiadavku a my vás budeme kontaktovať!

Ďakujeme!
Náš manažér vás bude čoskoro kontaktovať!
Jejda! Skontrolujte, či sú vyplnené všetky polia!

Keter Construction Company -
poskytovateľ riešení inteligentného bývania

Slovensko

instagramfacebooklinkedinyoutubepinterestpinterest

Österreich

instagramfacebooklinkedinlinkedin

+4210918532065

info@ketercompany.sk

(c) Keter Construction Company s.r.o.
Obchodna 559/37
811 06 Bratislava - mestska cast Stare Mesto
Политика конфиденциальности